Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodowe w maju

2024-05-07
Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodowe w maju

Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodowe w maju

Kalendarz ogrodnika

Prace ogrodowe często wykonujemy zgodnie z kalendarzem ogrodnika lub podpatrując poczynania sąsiadów. Inspiracji do działania szukamy również w programach ogrodniczych lub w materiałach zamieszczonych w sieci. Kluczowe jest, aby proponowane zalecenia przefiltrować przez warunki glebowo-klimatyczne, które panują w naszym regionie, a także uwzględnić pogodę, jaka panuje za naszym oknem.
W tym roku wiosna przyszła wyjątkowo szybko, a co za tym idzie, przyroda również zdecydowanie szybciej zbudziła się do życia. Obserwując ogrodników na ich profilach w sieci, można zobaczyć, że ogrodnicy z Wrocławia rozpoczęli sezon dwa tygodnie wcześniej niż Ci, którzy pielęgnują swoje zielone strefy chociażby w województwie kujawsko-pomorskim.
W związku z tym zachęcamy Was do obserwacji i personalizowania działań ogrodowych. Jak to zrobić? Przeczytaj poniżej.

Jakie prace warto wykonać w maju?

W maju wykonujemy prace pielęgnacyjne, takie jak koszenie trawnika, strzyżenie żywopłotów, cięcie krzewów i drzew (forsycja, migdałek); robimy przegląd tulipanów (gdy płatki już opadną, wyłamujemy słupek, natomiast pozostawiamy liście, aby nie przerywać procesu fotosyntezy, dzięki któremu cebula magazynuje substancje odżywcze); wysiewamy nasiona warzyw, kwiatów, przygotowujemy sadzonki do umieszczenia w gruncie pod gołym niebem lub w szklarni, planujemy kompozycje kwiatowe na tarasach czy balkonach.

Balkon w maju

Zaczynamy od balkonu, bo większość z nas takowy posiada. A z początkiem maja nie sposób się oprzeć ofercie kwiatów balkonowych, które spotykamy na każdym kroku. Pelargonie, surfinie, begonie, celozje, bakopy, fuksje, koleusy, niecierpki, tytoń ozdobny. To klasyka, którą podziwiany na balustradach balkonowych.
Jednak coraz częściej balkony stają się mikroogrodami. Tworzymy niesamowite aranżacje, zapraszając do donic róże, hortensje, lawendy, pnącza, trawy ozdobne, a także uprawiając zioła, papryki, pomidory czy kwiaty jadalne, takie jak nasturcje, nagietki czy bratki.
Wybór jest ogromny, równie duży co ilość inspiracji w sieci, jednak sam zakup to początek przygody. Pamiętajcie, że rośliny mają ograniczoną ilość podłoża, a co za tym idzie w krótkim czasie tracą zmagazynowane w ziemi składniki pokarmowe i wodę. W związku z tym podstawą jest odpowiednie nawadnianie i odżywianie. W tym celu najlepiej stosować nawozy płynne lub rozpuszczalne dedykowane do roślin kwitnących. Nawóz stosujemy raz na dwa tygodnie, natomiast w okresie kwitnienia nawet raz w tygodniu.

Pielęgnacja trawnika w maju

W tym roku trawnik zazielenił się już pod koniec marca. Wielkanoc 2024 skąpana była w wiosennej aurze, którą definiowały śpiewające ptaki, kwitnące rośliny i zapach... skoszonej trawy. Otóż wielu z was już w marcu zrobiło wertykulację i aerację, które domknęło pierwsze nawożenie trawnika.
Mamy maj i jesteśmy po okresowych przymrozkach. Prognozy nie przewidują już temperatur poniżej zera, więc jeśli trawa ma już około 8 cm wysokości, warto ją skosić. Dlaczego? Zagęczczamy ją, wpływamy na jej wybarwienie, chronimy przed udeptywaniem, bowiem krótkie źdźbła są bardziej odporne niż długie i pokładające się. Pamiętajmy również, że regularne koszenie zapobiega rozwojowi chwastów, które mają ograniczoną przestrzeń do “zakotwiczenia się” w gruncie. Dodatkowo nie pozwalamy, aby zawiązywały się nasiona, które mogłyby spontanicznie się rozsiać po naszej murawie.
O czym jeszcze pamiętać? Jak już trawnik jest skoszony - nawozimy. My zastosowaliśmy w pierwszym rzucie Nawóz na Trawnik Max ze zwiększoną dawką azotu. Osiągnęliśmy efekt wow - mamy soczystą zieleń, a o gęstości murawy niech świadczy fakt, że kiedy stanie się na niej bosą nogą, to relaks jest nie z tej ziemi. W maju przechodzimy na sprawdzony nawóz o zbilansowanym składzie NPK - Nawóz na trawnik. Polecamy również Nawóz do trawników koszonych robotami.

Ogród warzywny w maju

Ogród warzywny w maju można podzielić na dwie strefy. Jeśli uprawiamy warzywa w szklarni, to z pewnością już jesteście po pierwszych zbiorach rzodkiewki, sałaty, szczypioru, szpinaku czy rukoli. Można już przygotowywać rozsadę pomidorów, którą sadzimy w szklarni, zachowując odstępy między sadzonkami na 40-60 cm. Pod gołym niebem możemy wysiewać fasolę szparagową, koper, buraczki, marchew, pietruchę. Rabaty warzywne warto przeplatać nasadzeniami z kwiatów, które odstraszają szkodniki. Można pokusić się o aksamitki, nagietki, nasturcje, a nawet pelargonie, których zapach odstrasza szkodniki papryki.
W drugiej połowie maja wysiewamy warzywa bardziej wrażliwe na niskie temperatury, takie jak: cukinia, dynia, kukurydza, fasola czy patisony.
Gdy minie ryzyko przymrozków, po 15 maja, nawet pod koniec miesiąca wysadzamy do gruntu rozsady ogórków, pomidorów, papryki, pora.

Sadzenie drzew i krzewów owocowych w maju

Jadąc po chleb lub mleko przy wejściach do supermarketów kuszą drzewka owocowe jabłoni, gruszy, brzoskwini, moreli, wiśni. Rzut oka w drugą stronę i widzimy krzewy malin, porzeczki, agrestu czy borówki. Nie jeden ogrodnik wraca właśnie na przełomie kwietnia i maja nie z jedzeniem na kolację, ale z nowymi roślinami do posadzenia.
Jeśli decydujecie się na sadzenie drzew owocowych, warto najpierw namoczyć przez całą noc bryłę korzeniową w wodzie. Po wybraniu miejsca sadzenia i wykopaniu dołka polecamy zaprawić go ziemią uniwersalną, taką która będzie bogata w składniki odżywcze. Aby zapobiec przesuszaniu, można wymieszać ją z Hydrożelem, który stanowi naturalny absorbent wody i zapobiega przesuszenion strefy korzeniowej na tak ważnym etapie, jakim jest przyjęcie się rośliny w gruncie. Mimo Hydrożelu należy pamiętać, aby drzewa systematycznie podlewać najlepiej rano lub wieczorem. Do zasilania polecamy Nawóz do drzew i krzewów owocowych marki Ogród Start. Dzięki niemu dostarczymy niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego rozwoju drzew owocowych w naszej własnej strefie sadowniczej.
Jeśli decydujecie się na zakup krzewów borówek, to tutaj również ważne jest zaprawienie dołu, ale ziemią do roślin kwaśnolubnych. Dodatkowo zakwasimy podłoże ściółkując miejsce wokół krzewu korą sosnową. Będzie ona chroniła przed utratą wilgoci i pojawianiem się chwastów. W przypadku roślin kwaśnolubnych polecamy Nawóz do borówek lub Nawóz do roślin kwaśnolubnych, który wykorzystacie do nawożenia hortensji bukietowych i hortensji ogrodowych, a także do rododendronów, które właśnie w maju rozpoczynają swoje kwitnienie - podobnie jak azalie. Kwitnienie kończą natomiast magnolie, które również należą do roślin kwaśnolubnych i wymagają nawożenia do prawidłowego rozwoju.

Nawożenie w maju

O nawożeniu kilka słów napisaliśmy już wyżej w poszczególnych sekcjach. Na co jednak zwrócić uwagę? Który nawóz wybrać? Dla osób z dużymi ogrodami polecamy nawozy granulowane, które należy rozsypać wokół roślin. Dla posiadaczy mniejszych przestrzeni sprawdzą się nawozy rozpuszczalne, które po rozrobieniu z wodą będą zasilały każde z nasadzeń. Atutem jest możliwość rozrobienia większej ilości nawozu, np. w beczce z wodą, co pozwoli na regularne zasilanie roślin.
Dla posiadaczy tarasów i balkonów idealnie sprawdzą się nawozy płynne w poręcznych butelkach. Dzięki nim zadbamy o kwiaty balkonowe, tarasowe, ale i domowe. Na topie są zdecydowanie Nawóz do pelargonii, Nawóz do surfinii, Nawóz do róż czy Nawóz do roślin kwaśnolubnych. Dla tych, którzy prowadzą uprawę pomidorów w donicach z pewnością warto polecić Nawóz do pomidorów i papryki. W ofercie Gardenstart.pl znajduje się również cała seria nawozów ekologicznych, które odżywią każdą roślinę w Twoim ogrodzie. Posiadamy także naturalne nawozy w postaci oborników, które chętnie są wykorzystywane w uprawach szklarniowych, a w szczególności w uprawie warzyw takich jak pomidory i papryka.

Sadzenie roślin cebulowych i bulwiastych w maju

Jakie cebule sadzić w maju? Jest ich całkiem sporo. Kto nie podziwiał latem pięknych mieczyków na rabacie czy begonii, które ukwiecają balkony. A może zwrócił waszą uwagę intensywny zapach lilii ogrodowych czy niezwykłe kolory jaskrów. To część tych roślin, których cebule i bulwy umieszczamy w gruncie w maju.
Dzięki nim ogród w okresie wakacyjnym mieni się kolorami i zachwyca zapachami. Jeśli jeszcze ich nie macie, zachęcamy do uwzględnienia roślin cebulowych w aranżacji pustych przestrzeni na rabatach. Oczywiście po ich posadzeniu należy je zasilić Nawozem do roślin cebulowych.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
pixel